Bez rezygnacji z preferencji nie można rozliczyć podatku
Podatnik, który prowadzi działalność rolniczą i jako rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia z VAT, nie ma podstaw prawnych do odliczania VAT z faktur dokumentujących transakcje związane z tą działalnością, nawet jeśli równocześnie prowadzi opodatkowaną VAT działalność gospodarczą.
Fiskus ustalił, że podatnik w 2008 r. prowadził dwie działalności, tj. gospodarstwo rolne oraz firmę handlowo-usługową. Zarzucił, że podatnik, korzystając ze statusu rolnika ryczałtowego zwolnionego i będąc jednocześnie czynnym podatnikiem VAT w działalności gospodarczej, zawyżał w niej podatek należny i naliczony.
Przedsiębiorca nie zgodził się z tym zarzutem. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku przekonywał, że w spornym okresie, na podstawie obowiązujących przepisów, istniała możliwość zachowania statusu rolnika ryczałtowego, z jednoczesnym prawem do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Gdański WSA nie uwzględnił jednak jego skargi. Zgodził się, że prowadzący gospodarstwo rolne, korzystający ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, może prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i korzystać z uprawnień, jakie ma podatnik VAT. Ale podkreślił, że dotyczy to wyłącznie transakcji niezwiązanych z działalnością rolniczą. Natomiast wszystkie usługi, noszące znamiona usług rolniczych, korzystają ze zwolnienia. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta